Fyra spelare förlänger

2001-08-24

Sen den mer än välbekanta Bosman-domen kom har frågan om spelarkontrakt blivit en allt viktigare fråga för klubbarna. Det har under året uppmärksammats att klubbar haft eller har ett stort antal spelare i a-truppen vars kontrakt snart löper ut.

MFF är därför stolt och glad att presentera att klubben arbetar hårt med kontraktfrågan och har i bästa samförstånd med aktuella spelare diskuterat förlängning av kontraktstiden. Det har resulterat i att:

- Joseph Elanga skrivit på för ytterligare tre år. Elanga kom till MFF 2000 och har gjort 56 matcher för MFF och 9 mål.

- Markus Rosenberg skrivit a-kontrakt på tre år. Tidigare hade Markus ett ungdomskontrakt. Totalt har det blivit 19 matcher i a-laget och 2 mål.

- Jon Jönsson skrivit på för ytterligare tre år. Jon anslöt i somras från Tottenham, har ingått i 16-mannatruppen i samtliga allsvenska matcher förutom en sen han kom till MFF. Totalt har det blivit tre speltillfällen.

- Hans Mattisson förlängt kontraktet med klubben i ytterligare två år. Mattisson kom till MFF redan 1996 och har hunnit med 191 matcher i den himmelsblå tröjan och gjort 25 mål.

Självfallet är MFF väldigt nöjd med detta. Kontinuitet är ett nyckelord i det fortsatta bygget av "det nya MFF" och klubbens spelare har en självklar central roll i den ambitionen.
comments powered by Disqus

Hyr konferenslokaler här

Sommarakademin

Facebook

Twitter

Vill du veta allt om MFF?