Resultat Skånecupen 28/12-2004

2004-12-28

Tredje dagen av Skånecupen innebär fotboll för pojkar i åldern 12 år, 14 år och 16 år samt seniorer. Här redovisas matcher och resultat.

Pojkar E (12 år)

Grupp 1
FC Malmö 1-Vintrie IK 4-3
BK Vången-Eriksfälts FF 5-4
Vintrie IK-BK Vången 1-3
Eriksfält FF-FC Malmö 0-2
BK Vången-FC Malmö 1 1-1
Vintrie IK-Eriksfält FF 4-1

Gruppsegrare:BK Vången


Grupp 2
Husie IF 1-Bjärreds IF 5-2
Limhamns IF 1-Heleneholms SK 4-0
Bjärred IF-Limhamns IF 1 1-1
Heleneholms SK-Husie IF 1 0-10
Limhamns IF 1-Husie IF 1 0-2
Bjärred IF-Heleneholms SK 3-0

Gruppsegrare: Husie IF


Grupp 5
MABI 1-Arlövs BI 2 4-0
BK Olympic 1-Skanör/Falsterbo IF 8-0
Arlövs BI 2-BK Olympic 1 0-3
Skanör/Falsterbo IF-MABI 1 0-8
BK Olympic 1-MABI 1 1-2
Arlövs BI 2-Skanör/Falsterbo IF 5-3

Gruppsegrare: MABI 1


Grupp 6
IFK Malmö 1-Lilla Torg FF 2 5-5
Löberöds IF-Vellinge IF 2-2
Lilla Torg FF 2-Löberöds IF 4-3
Vellinge IF-IFK Malmö 1 0-3
Löberöd IF-IFK Malmö 1 1-1
Lilla Torg FF 2-Vellinge IF 1-0

Gruppsegrare: Lilla Torg FF 2


Grupp 7
BK Näset-Husie IF 3 1-0
Höllvikens GIF 1-Eslövs BK 0-2
Lunds 2-BK Astrio 7-0
Husie IF 3-Höllvikens GIF 1 1-2
Eslövs BK-BK Näset 6-2
BK Näset-Husie IF 3 1-0
Höllvikens GIF 1-BK Näset 5-2
Husie IF 3-Eslövs BK 2-2

Gruppsegrare: Eslövs BK

Grupp 8
Trelleborgs FF 1-IK Bolivia 2-1
BK Astrio-Trelleborgs FF 1 0-4
IK Bolivia-Lunds BK 2 1-7
Trelleborgs FF 1-Lunds BK 2 3-4
BK Astrio-IK Bolivia 2-1

Gruppsegrare: Lunds BK


Grupp 9
FC Malmö 2-Kirsebergs IF 1 2-5
Arlövs BI 1-Bunkeflo IF 2 4-1
Kirsebergs IF 1-Arlövs BI 1 1-3
Bunkeflo IF 2-FC Malmö 2 2-1
Arlöv BI 1-FC Malmö 2 6-1
Kirsebergs IF 1-Bunkeflo IF 2 2-5

Gruppsegrare:Arlöv BI 1


Grupp 10
Malmö FF 1-Limhamns IF 2 12-0
Trelleborgs FF 2-IFK Malmö 2 3-3
Limhamns IF 2-Trelleborgs FF 2 0-5
IFK Malmö 2-Malmö FF 1 2-9
Trelleborgs FF 2-Malmö FF 1 2-7
Limhamns IF 2-IFK Malmö 2 1-1

Gruppsegrare: Malmö FF 1



Åttondelsfinaler

MABI 1-Lilla Torg FF 2-1
MABI: Rebar Karim, Josef Anmad
Lilla Torg

Eslövs BK-Lunds BK 0-9
Lund: Dardan Rexhepi 3, Gustav Dahlgren 2, Oliver Mugosa, Johan Calgaro, Pontus Ingesson, Charlie Fridén

BK Vången-Husie IF 0-7
Husie: Tobias Hansmark 2, Albert de Capretz 2, Björn Schäfer 2, Jesper Pålsson




Pojkar C (14 år)

Grupp 13
FC Malmö 2-BW 90 2 6-1
Kulladals FF-Uppåkra IF 9-1
BW 90 2-Kulladals FF 2-7
Uppåkra IF-FC Malmö 2 1-12
Kulladals FF-FC Malmö 2 0-4
BW 90 2-Uppåkra IF 2-1

Gruppsegrare: FC Malmö 2


Grupp 14
Husie IF 1-Helenholms SK 1 2-4
Vellinge IF-Eriksfälts FF 1-6
Husie IF 1-Heleneholms Sk 1 2-4
Heleneholms SK 1-Vellinge IF 3-2
Eriksfälts FF-Husie IF 1 5-1
Vellinge IF-Husie IF 1 3-2
Heleneholms SK 1-Eriksfälts FF 3-5

Gruppsegrare: Eriksfälts FF 6-1


Grupp 15
Malmö FF 1-Skurups AIF 2 5-0
Kyrkheddinge IF-Vintrie IK 2 1-1
Skurups AIF 2-Kyrkheddinge IF 1-2
Vintrie IK 2-Malmö FF 1 0-17
Kyrkheddinge IF-Malmö FF 1 0-7
Skurups AIF 2-Vintrie IK 2 4-0

Gruppsegrare: Malmö FF 1


Grupp 16
Åkarps IF-Höllvikens GIF 2 1-5
Arlövs BI 2-BK Olympic 3 0-1
Höllvikens GIF 2-Arlövs BI 2 1-2
BK Olympic 3-Åkarps IF 4-1
Arlövs BI 2-Åkarps IF 1-1
Höllvikens GIF 2-BK Olympic 3 2-4

Gruppsegrare: BK Olympic 3


Åttondels finaler

FC Malmö 2-Eriksfälts FF 6-1
FC: Daniel Corak 3, Fredrik Wresman 2, Kassoma Manana
Eriksfält: Robert Antonsson

Malmö FF 1-BK Olympic 3 2-4
MFF: Ingen uppgift
Olympic: Ali Samir 2, Dekan Fazil 2


Pojkar A (16 år)

Grupp 5
Malmö FF-BK Olympic 2 7-0
IFK Klagshamn 2-Limhamns IF 1-4
BK Olympic 2-IFK Klagshamn 2 2-4
Limhamns IF-Malmö FF 0-3
IFK Klagshamn 2-Malmö FF 1-9
BK Olympic 2-Limhamns IF 3-4

Gruppsegrare: Malmö FF


Grupp 6
Kvarnby IK 2-MABI 1 0-7
Kulladals FF-Staffanstorp GIF 2-3
MABI 1-Kulladals FF 6-1
Staffanstorp GIF-Kvarnby IK 2 6-2
Kulladals FF-Kvarnby IK 2 6-2
MABI 1-Staffanstorp GIF 4-1

Gruppsegrare: MABI 1


Grupp 7
Lunds BK 1-Eriksfälts FF 4-2
Lunds BK 1-Kirsebergs IF 5-3
Eriksfälts FF-Skanör/Falsterbo IF 2-0
Kirsebergs IF 1-Skanör/Falsterbo IF 3-1
Åkarps IF-Lunds BK 1 2-1
Eriksfälts FF-Kirsebergs IF 1 4-2
Skanör/Falsterbo IF-Åkarps IF 1-3
Åkarps IF-Kirsebergs IF 1 1-1
Lunds BK 1-Skanör/Falsterbo IF 9-0
Åkarps IF-Eriksfälts FF 2-3

Gruppsegrare: Lunds BK 1



Juniorer (18 år)

Grupp 5
IFK Hälssleholm-IFK Malmö 2 3-2
Dalby GIF-Vintrie IK 4-3
IFK Malmö 2-Dalby GIF 3-2
Vintrie IK-IFK Hässleholm 3-6
Dalby GIF-IFK Hässleholm 1-2
IFK Malmö 2-Vintrie IK 5-2

Gruppsegrare: IFK Hässleholm

Grupp 6
Kulladals FF-Åkarps IF 0-3
Heleneholms SK 2-Trelleborgs FF 2 0-5
Åkarps IF-Heleneholms SK2 2-4
Trelleborgs FF 2-Kulladals FF 2-2
Heleneholms SK 2-Kulladals FF 1-6
Åkarps IF-Trelleborgs FF 2 0-5

Gruppsegrare: Trelleborgs FF 2



Åttondelsfinal
IFK Hässleholm-Trelleborgs FF 2 5-3
Hässleholm: Simon Larsson 3, Jimmy Eck, Rasmus Kvist
Trelleborg: Dezair Jndrizi, Mirza Vrbanjac, Alexander Miscovic



Herrar Seniorer


Grupp 13
Minnesbergs IF-Lilla Torg FF 1-4
Minnesberg: Jens Pettersson
Lilla Torg : Emil Linder, Niklas Westerberg, Paul Mårtensson, Fredrik Nilsson

Lilla Torg FF-Torns IF 1-2
Lilla Torg: Fredrik Sandell
Torn: Jimmi Johansson, Viktor Edsheim

Torns IF-Minnesbergs IF 5-0
Torn: Erik Rönningberg 3, Viktor Berg 2
Gruppsegrare: Torns IF

Grupp 14
Cafe' Vinyl IF-Höllvikens GIF 0-5
Höllvikens: Kaj Andersson 2, Markus Eskilsson, Christopher Lövgren, Victor Tuulesson

Höllvikens GIF-Dalby GIF 6-2
Höllviken: Dan Mårtensson 2, Johan Facksäter 2, Johan Isgren , Anosh Seyedi
Dalby: Mikael Friberg

Dalby GIF-Cafe' Vinyl IF 6-0
Dalby: Sebastian Andersson 3, Fabian Nariu, Johan Nilsson
Gruppsegrare: Höllvikens GIF


Åttondelsfinal

Torns IF-Höllvikens GIF 2-3
Torn: Andreas Nilsson, Viktor Edsheim
Höllviken: Dan Mårtensson, Kaj Andersson, Johan Falkesäter



Uppgifter om resultat och målskyttar kommer från ledarna i respektive lag. Hemsidan reserverar sig från eventuella felaktigheter.

Fler nyheter

Malmögirots program

2014-05-23
Imorgon är det äntligen dags för årets stora hjulfest, Malmögirot. Nedan finner du hela programmet.


Biljett till Sparta Prag-MFF

2014-07-25
På tisdag den 29 juli klockan 19:30 möter vi Sparta Prag på Generali Stadion i Prag i tredje kvalomgången till Champions League. Malmö FF har fått tillgång till 1000 platser. Biljetterna kostar 60 kronor.

MFF–Sparta Prag onsdagen den 6 augusti 19:00

2014-07-25
Malmö FF är vidare till kvalomgång 3 i Champions League och i nästa omgång väntar Sparta Prag. Hemmamatchen kommer att spelas den 6 augusti klockan 19:00 (bortamatchen spelas tisdagen den 29 juli klockan 19.30). 

Inför Malmö FF - Kalmar FF

2014-07-25
Under fredagens träning fick laget stifta bekantskap med Enock Kofi Adu som äntligen anslutit till Malmö FF. Med mittfältaren på plats har Åge Hareide och Olof Persson en hel del valmöjligheter inför lördagens match mot Kalmar FF.

Bokade biljetter

Malmö FF - Kalmar FF

26/7 klockan 16.00

Bokade biljetter just nu 11820 
Publiksiffran mot KFF förra året 12736 

Nyheter Sommarakademin

Klubbens samtliga matcher

Sommarfotboll i Åhus

Hospitality

Allsvenska Museet

Stöd MFFs ungdomar

Facebook

Twitter

Vill du veta allt om MFF?